Документальні виставки
«Цвіт України й краса…»:
до 110-річниці заснування Національної скаутської організації України «Пласт»
                               «Раз добром налите серце ввік не прохолоне»                                                                                                                 Тарас Шевченко
  Цьогоріч виповнюється 110 років з часу заснування Національної скаутської організації України – «Пласт». У 1908 р. засновник скаутського руху Бейден-Пауел видав книжку «Скаутинг для хлопців». Українською мовою її переклав Олександр Тисовський, один із засновників перших пластових (скаутських) гуртків при Академічній гімназії у Львові. Він розробив систему пластових проб (завдань), які мали виконати пластуни, для того щоб отримувати нові звання та вдосконалювати себе. В основі назви «Пласт» є відповідник англійського «Scout» (розвідник), взятий за прикладом пластунів – козаків-розвідників. 12 квітня 1912 року першу пробу на ступінь «учасника» здали та прийняли Пластову присягу на вірність Богові та Україні близько 40 осіб. Ця дата ввжається офіційною датою заснування організації. Серед засновників організації також були Іван Чмола та Петро Франко. Розвитку «Пласту» сприяли провідні діячі Української греко-католицької церкви. Наприклад, Митрополит Андрїй Шептицький надав пластунам ділянку на горі «Сокіл», де до наших днів збереглась однойменна пластова оселя.
  Метою організації є сприяння всебічному патріотичному вихованню і самовихованню української молоді на засадах християнської моралі.
  Пластуни відзначилися своєю активною участю у розбудові та захисті своєї держави, були активними учасниками визвольного руху та війн за незалежність у ХХ ст. і продовжують захищати Незалежність України в наш час. Будучи неполітичною і позаконфесійною організацією, Пласт і сьогодні виховує свідомих, відповідальних та повновартісних громадян, провідників українського суспільства.
  На виставці представлені унікальні документи архіву, які відображають етапи розвитку довоєнного Пласту: світлини організаторів Пласту; ілюстрації із життя окремих осередків, таборів, куренів; періодичні видання організації, тощо.
























