Документальні виставки
Творець українського мистецького і національного духу
  У березні цього року в Україні вшановували пам’ять Олекси Новаківського. Початок війни перешкодив ряду святкових заходів, які мали відбутися на найвищому рівні, але бажання зануритися у мистецький світ художника, пізнати його стало ще сильнішим.
  Олекса Новаківський народився 14 березня 1872 році у селі Слободо-Ободівка на Вінничині. Мистецтву спершу навчався в Одесі у художній майстерні художника Пилипа Клименка. У 1892 році продовжити навчання поїхав до Кракова – міста іншої держави, у якому панував дух творчої свободи і новітніх мистецьких віянь. У Кракові майбутній художник зблизився з українським культурним середовищем: Василем Стефаником, Іваном Трушем, Осипом Куриласом, В’ячиславом Липинським, і особливо – з Богданом Лепким. Ці знайомства сформували не тільки мистецький смак, але і національну основу майбутньої багатої творчої праці Новаківського.
  Навчання у Краківській Академії образотворчих мистецтв Олекса Новаківський закінчив у 1900 році із золотою медаллю, що було рідкісною подією для цього закладу.
  Знаменним у житті Олекси Новаківського став 1911 рік. Художник організував у Кракові виставку своїх робіт, яка зробила фурор і серед мистецтвознавців, і серед публіки. Виставку відвідав митрополит Андрей Шептицький, після чого запросив художника до Львова.
  У Львів Новаківський переїхав у 1913 році і замешкав у колишній віллі Яна Стики, яку ще у 1907 році Митрополит купив для Національного музею. Художник тут і мешкав, і працював. Між художником Новаківським і митрополитом Шептицьким був укладений договір про співпрацю: Новаківський малював картини, а митрополит виплачував йому щомісячну пенсію. Картини були також платою за житло, їх художник малював для Національного музею.
  У лютому 1923 року Олекса Новаківський заснував у Львові Мистецьку школу. Учнями школи були молоді і талановиті художники Богдан Бобинський, Михайло Мороз, Ольга Плешкан, Григорій Смольський, Стефанія Ґебус та інші. Навчання відбувалося у мистецьких робітнях, а також серед багатої природи Гуцульщини (село Космач), куди учні школи і Вчитель щоліта виїжджали на пленери. Мистецька школа проіснувала до 1935 року, підготувала багатьох талановитих і відомих українських художників. Рівень теоретичних викладів і мистецької практики був високим. Вже через пів року після заснування Мистецької школи, а саме у вересні 1923 року, Школа стала мистецьким факультетом Українського таємного університету.
  У Львові художник прожив 22 роки. За цей час він не тільки намалював свої відомі полотна, але своєю художньою і педагогічною роботою доклався до зміцнення українського національного духу, на якому тримається наша прекрасна нація.